Energiatér-elmélet

kozmológiai blog

Az Olbers-paradoxon

2020. november 29. 01:11 - magicvoice

vagyis miért nem fényes az éjszakai égbolt, ha az Univerzum végtelen?

A paradoxon szerint, ha a világegyetem végtelen lenne, akkor a végtelen számú csillag fényének összeadódása miatt az égboltnak éjszaka is világosnak kellene lennie. A tapasztalat azonban ezzel ellentétes. Kepler ezt bizonyítéknak tekintette a véges világegyetem és a véges számú csillag léte mellett.

A feltevés szerint, ha a világegyetem végtelen, és végtelen számú, egyenletesen elhelyezkedő csillagot tartalmaz, akkor bármely irányba is nézünk a Földről, végtelen számú csillagot kellene látnunk. Mivel a fényesség független a távolságtól, emiatt az éjszakai égboltnak olyan fényesnek kellene lennie, mint egy csillag felszíne. Persze ennek feltétele, hogy mivel a fény sebessége véges, ezért a csillagoknak nem csak térben, hanem időben is egyenletesen kell eloszlaniuk, hiszen minél távolabbra tekintünk, egyre távolabb kerülünk a múltba. Ehhez a világegyetemnek végtelen öregnek kell lennie, és benne a csillagoknak is, anélkül, hogy a fényük jelentősen változna.

Talán ez a legutolsó feltétel az, ami első hallásra is sántít, mivel ma már teljes bizonyossággal tudjuk, hogy a csillagok élettartama véges, és életük során a fényerejük változó. Minél nagyobb egy csillag, általában annál rövidebb az élettartama, így a legfényesebbek csupán néhány millió évig vannak a fősorozatban, utána felfúvódnak, majd egy szupernóva-robbanás keretében neutroncsillaggá alakulnak. A közepes méretű csillagok, amilyen a mi Napunk is, élettartamát 10 milliárd év körülire becsülik, életük végén ezek is vörös óriások lesznek, majd fehér törpecsillaggá zsugorodnak. A világegyetemben legnagyobb számban előforduló vörös törpék életkora rendkívül hosszú, akár 1 billió év is lehet, életük végén feltehetőleg barna törpévé alakulnak.

A vörös törpék fénykibocsátása fősorozati csillagként is olyan alacsony, hogy fényük nem jut el hozzánk. Egyáltalán milyen távoli csillagokat látunk, ha felnézünk az égboltra? A legtávolabbi objektum, amit szabad szemmel láthatunk, az Androméda-köd, ami valójában a Tejútrendszerhez legközelebb lévő spirálgalaxis, vagyis több száz milliárd csillag gyűjtőhelye, és tőlünk 2 millió fényév távolságra van. Rajta kívül minden látható csillag a Tejútrendszerben található. Vidéki kisgyerekként, az 1970-es években, a jóval kisebb fényszennyezésnek hála, sokkal több csillagot láthattam, mint manapság, és soha nem fogom elfelejteni a Tejút látványát, amiben akkor órákig gyönyörködtem. Pedig ez csak a mi spirálkarunk külső tartománya, ami legfeljebb 20-25 ezer fényév.

Persze távcsövekkel sokkal távolabbra láthatunk. Kedvencem a mélyűrről készült Hubble Deep Field felvétel, amiből már van a HDF mellett HUDF és HXDF is. Ezeken az eseményhorizontig ellátni. Ami számomra a legnagyobb meglepetést okozta, hogy ott is kifejlett spirálgalaxisokat láthatunk. Talán ez adta a legnagyobb lökést, hogy elkezdjek kételkedni az ősrobbanás-elméletben.

De nézzük, mivel oldja fel az ősrobbanás-elmélet az Olbers-paradoxont. Az elmélet szerint a világegyetem egy szingularitásból keletkezett 13,8 milliárd éve, és azóta tágul, vagyis ha az univerzum csak véges ideje létezik, akkor csak véges számú csillag fényének volt lehetősége, hogy elérjen hozzánk, emiatt a paradoxon feloldható. Továbbá, ha az univerzum tágul, és a távoli csillagok egyre távolabb kerülnek tőlünk, akkor fényük a vörös felé tolódik el, ami csökkenti fényerejüket, ez ismét a paradoxon feloldásához vezet. A két hatás külön-külön is képes a paradoxon feloldására, azonban hatásuk együttes. A fentiek miatt az éjszakai égbolt sötétsége az ősrobbanás-elmélet hívei számára bizonyíték az elmélet igazolására. Arra számítanak, hogy az égbolt egyre sötétebb lesz, végül teljesen elsötétedik.

 Az ősrobbanás-elmélet további bizonyítéka, hogy az univerzum véges kora a hidrogén jelenlegi mennyiségéből is megállapítható. Ugyanis idővel bármely csillagban túlságosan sok hidrogén alakul át héliummá, ami miatt a magfúzió nem folytatódhat. A termodinamika második törvénye alapján a nehezebb elemek önmaguktól nem alakulnak vissza hidrogénné. Emiatt az összes hidrogén héliummá alakításához szükséges idő véges, és a folyamat nem fordul meg. Ezek után csak a nehezebb elemeket égető csillagok maradnak meg, majd ezek is kihűlnek, amikor az elemek sorrendjében elérik a vasat, vagyis bekövetkezik az univerzum hőhalála. Mivel ez még nem következett be, nem fogadhatjuk el az univerzum véges korának bizonyítékaként, főleg akkor nem, ha esetleg találunk egy olyan folyamatot, ami képes hidrogént termelni, és ezzel el is értünk az Olbers-paradoxon energiatér-elmélet alapján történő feloldásához.

Szerintem ugyanis a világegyetem örök és végtelen, anyag nélkül is létezne tökéletes vákuumként. A teret az általam feltételezett végtelen energia feszíti szét. Ebből az energiából keletkezik az anyag, ami egy energiasűrűsödés, vagyis egy többé-kevésbé stabil szerkezetű energiacsomó. Vannak olyan anyagi formák, melyek rövid idő alatt szétbomlanak, vagyis visszaalakulnak energiává, viszont vannak kimondottan stabil anyagok, mint például a hidrogén 1-es és 2-es izotópja, aminek nem ismerjük a felezési idejét. Az ilyen anyagok külső erők segítségével bomlanak, mint például a fekete lyukak.

Az anyagi világ véges és folyton változó. Vagyis szerintem, a világegyetem jelenlegi anyageloszlásából nem lehet következtetni annak korára, csupán arra, hogy az anyag a világegyetem fizikai jellemzői alapján ilyen arányban jön létre. A jelenlegi ismereteink szerint az univerzumot 70% sötét energia, 25,5% sötét anyag, 4,4% szubatomi részecske és csupán 0,1% világító anyag alkotja. A megfigyelések szerint jelenleg a fenti 0,1% világító anyag 75% hidrogén, 24% hélium, valamint 1% nehezebb elem. (Az ősrobbanás-elmélet ebből azt feltételezi, hogy az anyag eredetileg 90% hidrogén és 10% hélium arányban jött létre.)

Vagyis egy örök és végtelen univerzumot feltételezve is feloldja a paradoxont, hogy a véges és folyton változó anyag nem adhat végtelen és örök fényt. Egy másik probléma az egyenletes eloszlással van, mivel kiderült, hogy a csillagok az univerzumban nem egyenletesen oszlanak el, hanem fraktálszerűen, vagyis szálas-csomós szerkezetben, hatalmas anyagmentes, sötét régiók között. Érdekes módon hasonló eredményre jutottak a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás vizsgálatakor is, ami ezek után kétségessé teszi, hogy az ősrobbanás bizonyítéka lenne, persze ettől még lehet az anyagkeletkezés más formájának bizonyítéka.

Az energiatér-elmélet szerint a szálas-csomós anyagszerkezet annak bizonyítéka, hogy az anyag a tér anomáliáiban, törésvonalai mentén keletkezik, amit azóta a csillagászok is felfedeztek, és kozmikus húroknak nevezik őket. Ez a megfigyelt anyageloszlás és a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás magyarázata mellett megfejti a folyamatos anyagkeletkezés rejtélyét is, ami hidrogén utánpótlást biztosít, ezzel az ősrobbanás-elmélet egy újabb cáfolatát jelentheti.

(külső forrás: Wikipédia)

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://energiater.blog.hu/api/trackback/id/tr1216289130

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása